Jak absolwenci Bootcampu Data Science radzą sobie na rynku pracy? [Raport Kodołamacza]

Norbert Ryciak
Ikona kalendarza
5 października 2021

Aż 85% absolwentów bootcampu, którzy udali się na kurs w celu jak najszybszego zdobycia pracy w zawodzie Junior Data Scientist, osiągnęło swój cel! Jedna trzecia osób z tej grupy otrzymała ofertę pracy jeszcze w trakcie trwania kursu. Ponad 96% absolwentów poleciłoby innym udział w bootcampie Kodołamacza. Tak prezentują się najciekawsze wnioski z badania przeprowadzonego wśród absolwentów 19 edycji naszego kursu.

Bootcamp Data Science to kompleksowy kurs przygotowujący do pracy na stanowisku Junior Data Scientist – jednego z najbardziej pożądanych zawodów XXI wieku. W ciągu 32 dni intensywnych zajęć uczestnicy nabywają solidne praktyczne umiejętności potrzebne do otrzymania pracy w tym zawodzie. Program kursu jest skonstruowany w taki sposób, aby precyzyjnie odpowiadać potrzebom rynku pracy – nie zawiera zbędnej teorii czy zagadnień, których nie spotkamy w praktyce. Sztandarową cechą bootcampu jest warsztatowy charakter zajęć, skupiony na typowych zadaniach wykonywanych w codziennej pracy w data science. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez ekspertów, którzy z pełnym zaangażowaniem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Aby wziąć udział w kursie, należy pozytywnie przejść rekrutację. Kluczowym wymaganiem wobec kandydatów jest podstawowa wiedza programistyczna, dzięki czemu utrzymywany jest wysoki poziom zajęć dostosowany do umiejętności uczestników.

Jak wygląda ścieżka zawodowa absolwentów Bootcampu Data Science?

W ankiecie, w której wzięła udział niemal dokładnie jedna trzecia absolwentów bootcampu, zapytaliśmy m.in. o to, jaki był ich cel udziału w kursie, jak potoczyła się ich kariera zawodowa i po jakim czasie od ukończenia kursu udało im się znaleźć pracę w branży.

Większość osób przed rozpoczęciem kursu zdobyła niewielkie doświadczenie programistyczne (72%), przykładowo podczas zajęć na studiach lub przez rozwój własny. Absolwentów zapytaliśmy też o doświadczenie związane z branżą data science. Z odpowiedzi dowiadujemy się, że prawie połowa badanych chciała poznać podstawy, aby przekonać się, czy jest to interesujące, po czym podjęła decyzję, że chcą wejść w świat data science. Natomiast jedna piąta osób bezskutecznie próbowała samodzielnie zdobyć solidne kompetencje z tego obszaru, co przyczyniło się do wzięcia udziału w bootcampie.

Około trzy czwarte uczestników naszego kursu wzięło udział w bootcampie w celu jak najszybszego zdobycia pracy w data science (48%) lub zamierza rozpocząć pracę w branży za jakiś czas (24%). Pozostali uczestnicy chcieli poszerzyć wiedzę (ale nie zamierzają zmieniać pracy) lub poznać dziedzinę i zobaczyć co dalej.

Wiek, wykształcenie i doświadczenie a sukces w branży data science

Najłatwiej pracę w branży jest znaleźć osobom młodym do 30 roku życia.

wykres1.webp

Wśród uczestników bootcampu dominuje wykształcenie pokrewne do matematycznego. Jednakże osoby z wykształceniem innym niż numeryczne, techniczne i informatyczne po zrealizowanym kursie równie dobrze radzą sobie na rynku pracy, co osoby posiadające takie wykształcenie.

wykres2.webp

Dowiedzieliśmy się też, że istnieje zależność między zdolnościami matematycznymi a znalezieniem pracy w branży data science. Osoby, które w szkole radziły sobie z matematyką wyjątkowo dobrze, nieco częściej odnoszą sukces.

Skuteczność bootcampu mierzona w sukcesach absolwentów

Zbadaliśmy sukces absolwentów pod dwoma aspektami - znalezieniem pracy (wśród grupy, która pracę chciała znaleźć jak najszybciej) i czasem do otrzymania pierwszej oferty pracy (ze względu na to, że nie każdą ofertę się przyjmuje).

wykres3.webp

Zgodnie z założeniami badania skuteczność znalezienia pracy wynosi aż 85%! To w naszej ocenie rewelacyjny wynik. Jeśli poszerzymy grupę badanych również o osoby, które chciały znaleźć pracę w dalszej perspektywie czasowej (nie wiemy, jak odległy czas ankietowani mieli na myśli), a nawet gdy weźmiemy pod uwagę wszystkich absolwentów bootcampu (niezależnie od zamiaru podjęcia pracy w branży), wyniki te prezentują się równie imponująco:

wykres4.webp
wykres5.webp

Prawie trzy czwarte osób (73%) z grupy osób, które otrzymały pracę, dostało pierwszą ofertę w ciągu 3 miesięcy od ukończenia bootcampu. Co więcej, ponad 34% dostało pracę jeszcze w trakcie trwania kursu! Jest to zaskakująco pozytywny wynik, który może świadczyć o tym, że program bootcampu i jakość zajęć sprawiają, że kursanci solidne kompetencje zdobywają na bieżąco w trakcie kursu.

wykres6.webp

Kadra, praktyczność kursu i program – to mocne strony bootcampu najczęściej wskazywane przez ankietowanych.

Od początku istnienia bootcampu dbaliśmy o to, żeby mieć najlepszą kadrę, ponieważ data science jest na tyle złożoną i trudną dziedziną, że bez świetnych prowadzących, nauka nie mogłaby być efektywna. Należy jeszcze zaznaczyć, że absolwenci zwracali uwagę zarówno na świetne umiejętności dydaktyczne prowadzących, jak i to, że są oni praktykami i ekspertami w tej dziedzinie.

Drugim aspektem jest praktyczność, co jest istotą tego kursu. Bootcamp z założenia ma wyposażać uczestników w praktyczne kompetencje (z czym nierzadko jest problem na studiach). Zatem mamy potwierdzenie, że bootcamp spełnia swoją funkcję. Opinie te są o tyle cenne, że większość z nich to głosy osób, które już mają (czasem niemałe) doświadczenie w branży. Warty odnotowania jest także fakt, że zdarzają się sytuacje, gdy w ramach zadań rekrutacyjnych absolwenci bootcampu dostali do rozwiązania bardzo podobne problemy do tych poruszanych na zajęciach.

Ostatni z trzech głównych atutów kursu, według absolwentów, to jego program – to potwierdzenie tego, że rzeczywiście uczestnicy bootcampu nabywają tu umiejętności potrzebnych do zdobycia pracy w branży data science.

Z innych zalet rzadziej wymienianych, absolwenci zwracali uwagę, że cennym elementem kursu jest realizacja dużego projektu końcowego, który jest ważnym elementem nauki i podstawą przyszłego portfolio. Nie bez znaczenia jest przewaga takiego kursu nad samodzielną nauką, która wymaga dużej samodyscypliny. W przypadku kursu motywatorem do rzetelnej i regularnej pracy są zainwestowane pieniądze. Inną pozytywną cechą bootcampu jest fakt, że jest to nauka w gronie osób, które przyszły na kurs w tym samym celu, co sprzyja pozytywnej atmosferze i mobilizuje do nauki (nikt nie przychodzi na bootcamp "bo musi", jak na wiele zajęć na studiach).

Aż 96,2% absolwentów poleciłoby innym udział w Bootcampie Data Science!

Właściwie ten wskaźnik można byłoby traktować jako najważniejszą ocenę kursu, ponieważ są to odpowiedzi osób, które na bootcamp patrzą z dystansem czasowym i z perspektywy doświadczeń zawodowych po kursie.

Poznaj pełny raport “Efektywność bootcampu Data Science na podstawie losów i opinii absolwentów”

Zapoznaj się z metodologią badania, zobacz szczegółowe statystyki i przeczytaj opinie osób, które wzięły udział w kursie. Pełny raport “Losy Absolwentów Bootcamp Data Science” dostępny jest poniżej:

Przeczytaj także

Ikona kalendarza

4 czerwiec

Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR 2024 już za nami

Druga edycja Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR była skierowana do władz i pracowników ponad 45 Bibliotek uczelni wyższych oraz inst...

Ikona kalendarza

16 maj

Wdrożenie systemu Omega-PSIR w Uniwersytecie Medycznym w Warnie

W maju 2023 roku firma Sages miała zaszczyt podpisać umowę na pierwsze zagraniczne wdrożenie systemu Omega-PSIR z Uniwersytetem Medyc...

Ikona kalendarza

23 kwiecień

Chatbot w e-commerce: Jak stworzyć narzędzie, które rozumie klientów?

Odkryj, jak chatboty AI rewolucjonizują e-commerce, wspierając zakupy i komunikację z klientami dzięki zaawansowanym algorytmom i int...