Technologie chmurowe - niezbędnik dobrego menedżera

Karolina Zadroga
Product Marketing Manager
Ikona kalendarza
7 lipca 2021

W dobie pandemii koronawirusa cyfryzacja przedsiębiorstw w Polsce zaczęła przyspieszać. Wiele firm musiało zmienić dotychczasowy styl pracy i dostosować go do nowej rzeczywistości, w której praca zdalna odgrywa znaczącą rolę. Nie odbyłoby się to bez pomocy chmury obliczeniowej, która znacznie ułatwiła organizacjom funkcjonowanie w zupełnie nowych warunkach. Odpowiadamy, dlaczego warto zainteresować się rozwojem w kierunku technologii chmurowych.

W raporcie „Bariery i Trendy. Transformacja technologiczna firm w Polsce z uwzględnieniem perspektywy człowieka/pracownika/konsumenta” aż 67% Polaków przyznaje, że powodem przyspieszenia zmian technologicznych w Polsce była pandemia. Coraz powszechniejsza praca zdalna przyczyniła się do rosnącej popularności usług chmurowych. Dzięki nim możliwe jest wdrażanie nowych rozwiązań w firmie dużo szybciej, równocześnie przy dosyć niskich kosztach.

Według raportu Deloitte pt. “Chmura publiczna w Polsce” aż 90% firm, które identyfikują się jako liderzy rynku, korzysta z rozwiązań chmurowych. Z kolei w firmach, które dopiero aspirują do bycia liderem, ten odsetek jest o wiele mniejszy, gdyż wynosi jedynie 50%. Sytuacja niedługo może ulec zmianie, gdyż 86% menedżerów ds. IT i sieci wysokiego szczebla w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje migrację do chmury systemów biznesowych lub aplikacji. Tak wynika z badania ESG „Technology Spending Intentions Survey” ze stycznia 2021 roku. Oznacza, to, że popularność chmury rośnie i nie zanosi, się na to, że w najbliższym czasie tendencja się odwróci. Dlatego tak ważne jest zadbanie o rozwój pracowników właśnie w temacie usług chmurowych.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na technologie chmurowe powstała Chmura Krajowa. Jest to największy w Polsce dostawca usług chmurowych, który wdraża i integruje takie środowiska jak Google Cloud, Microsoft Azure. Dodatkowo posiada również swoją własną platformę Chmura Krajowa.

Również dostawcy światowi dostrzegli potencjał polskiego rynku chmurowego. Microsoft oraz Google podjęli decyzję, żeby w Polsce powstały tzw. regiony chmurowe, które będą oparte na centrach danych zlokalizowanych na terenie naszego kraju oraz przy współpracy z lokalnymi partnerami. Polski rynek chmurowy rozwija się na tyle dynamicznie, że nie dziwi fakt, iż dostrzegły to zagraniczne firmy i postanowiły to czym prędzej wykorzystać. Dlatego też amerykańska firma Box, zajmująca się zarządzaniem treścią w chmurze, na lokalizację swojego biura wybrała Warszawę. Polscy przedsiębiorcy również powinni zdawać sobie sprawę z rosnącego potencjału, który drzemie w technologiach chmurowych.

Z uwagi na to, że chmura będzie odrywać coraz większą rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów ds. chmury. Do tej pory aż 63% firm korzystających z chmury podczas migracji, wdrożenia oraz utrzymania systemów korzystało z pomocy ekspertów zewnętrznych dostawców - tylko 37% firm powierzyło te zadania wewnętrznym specjalistom. Jednak z powodu coraz większego zapotrzebowania na tego typu usługi firmy w końcu zdecydują się mieć w swoich szeregach osoby odpowiedzialne za technologie chmurowe. W przedsiębiorstwach będą musiały zajść zmiany, podyktowane szybko postępującą cyfryzacją. Wzrośnie potrzeba nie tylko zatrudniania nowych pracowników, ale również rozwój kompetencji chmurowych także, a być może przede wszystkim, w kadrze zarządzającej. To właśnie na barki menedżerów spadnie sprawne zarządzanie zespołem pracującym na co dzień w technologiach chmurowych. W związku z tym na rynku pojawiają się powoli usługi, które mają szkolić przyszłych i obecnych pracowników w mądrym korzystaniu z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą chmura obliczeniowa.

Właśnie z tego powodu Akademia Leona Koźmińskiego we współpracy z firmą Sages stworzyła studia podyplomowe o kierunku “Chmura obliczeniowa w zarządzaniu projektami i organizacją. Celem tych studiów jest przekazanie praktycznej wiedzy oraz rozwinięcie kompetencji, pozwalających z sukcesem przeprowadzać wdrożenia technologii chmurowych, zarówno na poziomie wybranych usług, jak i całościowych transformacji. Program studiów można podzielić na trzy moduły: technologia, bezpieczeństwo, zarządzanie. Podczas pierwszego z nich studenci dowiedzą się jak projektować i budować rozwiązania oparte o chmurę, poznają również usługi specjalistyczne. W drugim module zostanie omówione bezpieczeństwo infrastruktury chmurowej, jak również aspekty prawne, ważne podczas każdej transformacji chmurowej. Z kolei w module na temat zarządzania uczestnicy poznają rolę chmury w procesie transformacji cyfrowej organizacji. Nauczą się również kompleksowego zarządzania projektami opartymi o technologie chmurowe oraz zarządzania kosztami takich projektów.

Studia organizowane są na Akademii Leona Koźmińskiego - najbardziej prestiżowej uczelni biznesowej we wschodniej i centralnej Europie według rankingu Financial Times, która w 2020 roku zajęła 1. miejsce wśród uczelni ekonomicznych w Polsce według rankingu "Perspektyw". Zajęcia prowadzą eksperci, którzy na co dzień związani są z projektami komercyjnymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu studenci mogą liczyć nie tylko na potężną dawkę wiedzy teoretycznej, ale również praktyczne know-how. Warto wspomnieć, że są to jedyne studia przeznaczone dla menedżerów, które uczą jak przeprowadzić transformację chmurową w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne. Te studia są odpowiedzią na rosnący problem związany z niedoborem wykwalifikowanej kadry, posiadającej wiedzę i doświadczenie potrzebne do transformacji chmurowej. Właśnie trwa rekrutacja na jesienną edycję studiów.

Przeczytaj także

Ikona kalendarza

4 czerwiec

Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR 2024 już za nami

Druga edycja Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR była skierowana do władz i pracowników ponad 45 Bibliotek uczelni wyższych oraz inst...

Ikona kalendarza

16 maj

Wdrożenie systemu Omega-PSIR w Uniwersytecie Medycznym w Warnie

W maju 2023 roku firma Sages miała zaszczyt podpisać umowę na pierwsze zagraniczne wdrożenie systemu Omega-PSIR z Uniwersytetem Medyc...

Ikona kalendarza

23 kwiecień

Chatbot w e-commerce: Jak stworzyć narzędzie, które rozumie klientów?

Odkryj, jak chatboty AI rewolucjonizują e-commerce, wspierając zakupy i komunikację z klientami dzięki zaawansowanym algorytmom i int...