Dofinansowanie KFS na szkolenie w 2024 roku

Zespół Sages
Ikona kalendarza
11 stycznia 2024

Krajowy Fundusz Szkoleniowy to inicjatywa, która staje się kluczowym wsparciem dla wielu przedsiębiorców i pracowników w Polsce. Dofinansowania oferowane przez ten fundusz stanowią nieocenioną szansę na rozwój umiejętności, zdobycie nowych kwalifikacji oraz unowocześnienie kompetencji w różnych branżach. W niniejszym artykule zagłębimy się w tematykę Krajowego Funduszu Szkoleniowego, przyglądając się jego istocie, możliwościom oraz korzyściom, jakie niesie dla osób poszukujących wsparcia w rozwoju zawodowym.

Z tekstu dowiedz się również:

 • Jaki jest budżet KFS na 2024 rok
 • Jak wyglądają tegoroczne priorytety dofinansowania
 • Kto jest uprawniony do aplikowania o wsparcie finansowe
 • Jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać dofinansowanie
 • Gdzie obecnie przyjmowane są wnioski

Budżet KFS na 2024 rok oraz tegoroczne priorytety wydatkowania

W 2024 roku budżet KFS wynosi aż 294 383 tys. zł. Środki te mogą być przeznaczone na szkolenia IT.

Poznajcie priorytety wydatkowania środków KFS ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy:

 1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
 2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
 3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.
 4. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.
 5. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
 6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
 7. Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
 8. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/kfs-2024

Dlaczego warto wnioskować o dofinansowanie z KFS?

Każda firma, urząd lub fundacja zatrudniająca pracowników na umowę o pracę, a także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i mające co najmniej jednego pracownika na umowie o pracę, mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Rodzaj umowy o pracę zatrudnionych pracowników korzystających z kształcenia wspieranego środkami KFS oraz forma zatrudnienia na pełen bądź część etatu nie mają znaczenia. Dofinansowanie udzielane jest zgodnie z zasadą pomocy de minimis, co oznacza, że jest to bezzwrotne wsparcie państwa dla przedsiębiorstw. Ważne jest, że nie ma ograniczeń wiekowych.

Pracodawca może otrzymać aż 80% dofinansowania kosztów szkoleń i egzaminów, co oznacza, że musi pokryć tylko 20% tych kosztów. Mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób mają możliwość uzyskania 100% dofinansowania.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Na początku sprawdź w lokalnym Urzędzie Pracy, czy ogłoszony został nabór wniosków i jak długo będzie trwał. Pamiętaj, że wsparcie finansowe może zostać przyznane jedynie przed rozpoczęciem procesu kształcenia, dlatego ważne jest złożenie wniosku z odpowiednim wyprzedzeniem. Urząd ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku, jednak ze względu na ograniczoną pulę środków, decydująca jest nie tylko poprawność dokumentacji, ale również kolejność zgłoszeń. Dlatego warto działać szybko i nie zwlekać ze złożeniem wniosku. Aby to zrobić, pracodawca powinien skontaktować się z właściwym urzędem pracy, zależnie od miejsca swojej siedziby lub prowadzenia działalności gospodarczej.

kfs-2024-przebieg.webp

Aktualny nabór wniosków KFS w 2024 roku

Nabór wniosków w poszczególnych powiatach znajdziesz na stronie: Dofinansowanie KFS w Sages

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na stronę Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Przeczytaj także

Ikona kalendarza

4 czerwiec

Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR 2024 już za nami

Druga edycja Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR była skierowana do władz i pracowników ponad 45 Bibliotek uczelni wyższych oraz inst...

Ikona kalendarza

16 maj

Wdrożenie systemu Omega-PSIR w Uniwersytecie Medycznym w Warnie

W maju 2023 roku firma Sages miała zaszczyt podpisać umowę na pierwsze zagraniczne wdrożenie systemu Omega-PSIR z Uniwersytetem Medyc...

Ikona kalendarza

23 kwiecień

Chatbot w e-commerce: Jak stworzyć narzędzie, które rozumie klientów?

Odkryj, jak chatboty AI rewolucjonizują e-commerce, wspierając zakupy i komunikację z klientami dzięki zaawansowanym algorytmom i int...