9 powodów, dla których warto inwestować w rozwój pracowników

Karolina Zadroga
Product Marketing Manager
Ikona kalendarza
2 lipca 2020

Pracownik to wizytówka firmy. Bardziej niż jego wygląd liczą się kompetencje. Te ma on szansę zdobyć podczas różnych kursów czy szkoleń. Według raportu “Global Human Capital Trends 2019” przygotowanego przez Deloitte, 84% ankietowanych przypisuje znaczną lub dużą wagę przekształceniu doświadczenia pracownika w celu poprawy wydajności biznesowej. Aby nasza firma rzeczywiście zwiększyła wydajność, warto inwestować w rozwój pracownika. Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą dokształcanie kadry pracowniczej?

1. Poszerzona wiedza i nowe umiejętności

Inwestując w rozwój pracownika, sprawiamy, że poszerza on swoją wiedzę i nabywa nowe kompetencje. Używając ich podczas codziennej pracy, przyczynia się do rozwoju firmy i osiągnięcia wysokich wyników. Nie każdy pracodawca zdaje sobie jednak sprawę z tego, że dokształcanie kadry pracowniczej to przede wszystkim inwestycja w firmę, a nie wyłącznie działanie emoloyer brandingowe.

2. Dowartościowanie pracownika

Proponując pracownikowi udział w szkoleniu, sprawiamy, że czuje się od wyróżniony i dowartościowany. Chętniej przychodzi do pracy i motywuje do działania pozostałych. Inwestycja w pracownika utrzymuje jego zaangażowanie.

3. Większa efektywność = zysk

Wyszkolony pracownik efektywniej pracuje, dzieli się nowo nabytą wiedzą z innymi i ma poczucie, że posiada realny wpływ na zmiany. Chce to pokazać, dlatego angażuje się w nowe projekty i wychodzi z inicjatywami. Często przekładają się one na zysk.

4. Integracja zespołu

Szkolenie to nie tylko nauka. To również dobra zabawa i integracja zespołu. To czas, aby się lepiej poznać, zdjąć z twarzy maski i podzielić doświadczeniami. Bardzo często dopiero po wspólnym mierzeniu się z nowymi wyzwaniami pracownicy odnajdują wspólny język i są w stanie wypracować odpowiadające większości sposoby współpracy - na poziomie międzyludzkim i projektowym. Porozumienie w firmie to pierwszy krok na drodze do rozwoju pracowników i zwiększenia efektywności zespołów.

5. Zaspokojenie potrzeby rozwoju pracownika

Nie od dziś wiadomo, że pracownicy chcą się stale rozwijać i szukają miejsc, w których będzie to możliwe. Jeśli nie zainwestujemy w pracownika, stracimy go. Utrzymanie pracobiorcy wymaga śledzenia jego potrzeb i zaspokajania ich. Warto więc zaproponować mu różne formy rozwoju (np. szkolenia, lekcje języka obcego, udział w konferencjach branżowych). Dodatkowo jeśli wyślemy pracownika na szkolenie, poczuje on więź z pracodawcą. Nawet jeśli miał zamiar się zwolnić, ponownie przemyśli swoją decyzję. Warto jednak pamiętać, że będzie on liczył na kolejne inwestycje w swój rozwój.

6. Pozytywny wizerunek firmy na rynku

Firma, która inwestuje w rozwój pracowników, inwestuje w swój wizerunek. Będzie odebrana jako ta, która na pierwszym miejscu stawia pracobiorcę - która rozumie jak ważnym środkiem do osiągnięcia biznesowych celów jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy zatrudnionych w niej osób. Takie podejście przyczyni się do zwiększenia zainteresowania przedsiębiorstwem zarówno ze strony kontrahentów, jak i potencjalnych przyszłych pracowników.

7. Pomoc w obsadzeniu kierowniczych stanowisk

Dzięki inwestycji w rozwój pracownika pracodawca szybko zobaczy, kto rzeczywiście wykorzystuje nowo nabytą wiedzę i motywuje pozostałych pracowników. Pomoże to w wytypowaniu naturalnych liderów i obsadzie kierowniczych stanowisk.

8. Analiza przyszłości firmy

Hasło “Tu i teraz” nie zawsze odnosi się do przedsiębiorstw. Mają one zwykle długoterminowe plany, które muszą być poparte analizą przyszłości. Każde szkolenie wewnętrzne czy zewnętrzne zmusza pracodawcę do weryfikacji wyników firmy, analizy konkurencji czy ustalenia nowych priorytetów. Warto więc inwestować w rozwój pracowników z zamiarem osiągnięcia wysokich wyników w przyszłości.

9. Rekrutacja przez edukację

Planujesz projekty w technologiach, których nie znają Twoi pracownicy? Jeśli zastanawiasz się czy konieczna jest rekrutacja nowych zespołów, pomyśl najpierw czy bardziej opłacalną alternatywą dla żmudnych procesów rekrutacyjnych nie byłoby przekwalifikowanie sprawdzonych już pracowników doskonale znających Twój biznes, lecz nie posiadających doświadczenia w technologiach, w których chciałbyś realizować projekty. Wieloletni zaufany pracownik chętniej dostosuje się do obecnych potrzeb przedsiębiorstwa i pozna nowe technologie. Dodatkowo zmniejszysz tym rotację pracowników w swojej firmie co nie pozostaje w dzisiejszych czasach bez znaczenia.

Szkolenie to nie tylko wykład w sali konferencyjnej. Dziś kursy mogą być realizowane również online. Forma ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem z uwagi na oszczędność czasu. Pozytywnie odbierane są również szkolenia w miejscach wypoczynkowych, które spełniają techniczne wymagania szkolenia. Pamiętaj, że szkolenie to nowe znajomości, a tym samym możliwości rozwoju pracowników. To utrzymanie uwagi specjalisty, który pomaga osiągnąć firmie sukces. Sprawdź ofertę naszych szkoleń, które prowadzimy zarówno w formie otwartej, jak i dedykowanej.

Przeczytaj także

Ikona kalendarza

4 czerwiec

Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR 2024 już za nami

Druga edycja Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR była skierowana do władz i pracowników ponad 45 Bibliotek uczelni wyższych oraz inst...

Ikona kalendarza

16 maj

Wdrożenie systemu Omega-PSIR w Uniwersytecie Medycznym w Warnie

W maju 2023 roku firma Sages miała zaszczyt podpisać umowę na pierwsze zagraniczne wdrożenie systemu Omega-PSIR z Uniwersytetem Medyc...

Ikona kalendarza

23 kwiecień

Chatbot w e-commerce: Jak stworzyć narzędzie, które rozumie klientów?

Odkryj, jak chatboty AI rewolucjonizują e-commerce, wspierając zakupy i komunikację z klientami dzięki zaawansowanym algorytmom i int...