3,5 mln złotych dla spółki Sages od NCBR na oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnościami

Karolina Zadroga
Product Marketing Manager
Ikona kalendarza
29 stycznia 2021

Firma Sages sp. z o.o. otrzymała dofinansowanie z NCBR na realizację projektu, który może radykalnie zmienić rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami. Kwota dofinansowania wynosi 3,5 mln złotych, natomiast cały projekt jest warty aż 4,5 mln złotych.

3,5 mln złotych - tyle wynosi dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla Sages sp. z o.o. na realizację projektu, w ramach którego powstaną rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które rozpoznawać będą właściwą kolejność odczytywania elementów dokumentów, a także będą generować opisy zdjęć, wykresów, czy tabel w języku naturalnym. Takie rozwiązanie ma na celu ułatwienie wielu osobom z niepełnosprawnościami korzystania na co dzień z komputera i Internetu. Pomysł na ubieganie się o dofinansowanie powstał w momencie pracy nad innym projektem spółki, który dotyczył wdrażania systemu do zarządzania informacją naukową na uczelniach. To właśnie wtedy narodziła się potrzeba stworzenia systemu, który bez udziału człowieka będzie dostosowywał daną publikację naukową w taki sposób, żeby była ona możliwa do odczytu dla każdego. Jest to zadanie niezależne od systemów, które przekształcają tekst na mowę, ponieważ tego rodzaju systemy potrafią odczytywać jedynie ciągły tekst, a więc nie radzą sobie np. w przypadku dokumentów o złożonej strukturze, zawierających tabele, obrazy, czy wykresy. Do tej pory tego typu praca musiała być wykonywana ręcznie, co było nie tylko czasochłonne, ale również generowało wysokie koszty. Rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z pomocy sztucznej inteligencji i wytworzenie specjalistycznego oprogramowania dzięki dofinansowaniu z NCBR.

Rozwiązania przedstawione w tym projekcie z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane na wielu płaszczyznach, nie tylko tych związanych ze światem naukowym. Pomoże on wielu osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym osobom niewidomym, ale również niedowidzącym, np. poprzez zwiększenie kontrastu ilustracji występującej w dokumencie, tak żeby całość zyskała o wiele większą czytelność. Cały projekt ma na celu ułatwienie korzystania z Internetu wszystkim użytkownikom. Dzięki tworzonym rozwiązaniom osoby z niepełnosprawnościami będą mogły bez przeszkód korzystać z social mediów, takich jak np. Twitter lub Instagram. Obecnie wiele informacji przekazywanych jest za pomocą obrazów, więc opracowana przez Sages technologia ułatwi dostęp do tych danych. Spektrum zastosowań jest więc bardzo szerokie, od dostępnych opracowań naukowych, aż po popularne infografiki, czy nawet memy.

Dzięki temu projektowi możliwe będzie wykorzystanie systemów odczytywania tekstu do przekazania pełnej treści dokumentów, które oryginalnie nie były dostosowane do standardów dostępności. Opracowana zostanie również metoda identyfikowania znaczeń trudnych i rzadkich słów, skrótów, a także słów w innych językach, niż język zrozumiały dla odbiorcy. Punktem odniesienia dla prowadzonych prac będzie uznany i szeroko stosowany na świecie wytyczne WCAG (Web Content Accessibility Guidelines), które identyfikują kluczowe problemy w odbiorze treści przez osoby z niepełnosprawnościami. Do tej pory wytyczne musiały być implementowane poprzez zabierającą dużo czasu, ręczną pracę osób tworzących lub redagujących treści. Obecnie, możliwe będzie wykorzystanie metod w pełni automatycznych, które dramatycznie obniżą koszty i czas przygotowania dokumentów zgodnie ze standardami dostępności.

Jak mówi Łukasz Kobyliński, wiceprezes spółki Sages: „Cieszmy się, że właśnie nasza firma została wybrana do realizacji tego projektu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz zespół wyspecjalizowanych osób, który zna potrzebne narzędzia i technologie. Nie będziemy ukrywać, że jest to dla nas duże wyzwanie, ale wiemy również że jego efekty na pewno odmienią rzeczywistość wielu osób”. Kontekst społeczny tego projektu jest bardzo ważny. Umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami korzystania z dotąd niedostępnych dla nich funkcji i treści wpłynie pozytywnie na ich rozwój zawodowy i osobisty.

Przeczytaj także

Ikona kalendarza

4 czerwiec

Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR 2024 już za nami

Druga edycja Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR była skierowana do władz i pracowników ponad 45 Bibliotek uczelni wyższych oraz inst...

Ikona kalendarza

16 maj

Wdrożenie systemu Omega-PSIR w Uniwersytecie Medycznym w Warnie

W maju 2023 roku firma Sages miała zaszczyt podpisać umowę na pierwsze zagraniczne wdrożenie systemu Omega-PSIR z Uniwersytetem Medyc...

Ikona kalendarza

23 kwiecień

Chatbot w e-commerce: Jak stworzyć narzędzie, które rozumie klientów?

Odkryj, jak chatboty AI rewolucjonizują e-commerce, wspierając zakupy i komunikację z klientami dzięki zaawansowanym algorytmom i int...