Dlaczego warto szkolić obecne i przyszłe kadry IT?

Piotr Nazimek
Partner, Head of Training
Ikona kalendarza
17 października 2019

Bez względu na to, czy prowadzenie szkoleń jest naszym dodatkowym zajęciem, czy też jednym z głównych źródeł utrzymania, czy prowadzimy szkolenia wewnętrzne, czy też skierowane do szerszej grupy odbiorców, to warto być trenerem. A jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji spróbować, jak to jest prowadzić szkolenie, zachęcam do rozważenia takiego kroku w swojej karierze. Poniżej dowiecie się, z jakich powodów.

Ciągły rozwój

To żelazny punkt niemalże wszystkich propozycji zatrudnienia. Możliwość rozwoju, nowe wyzwania czy praca przy ciekawym projekcie znaczą wszystko i nic. W pracy trenera paradoksalnie można rozumieć to nieco inaczej. Konieczność przygotowania warsztatów i zajęć daje szansę na chwilę bardziej wnikliwej refleksji nad tematyką, której one dotyczą. Na taką refleksję często nie mamy czasu w projektach, ponieważ wszystko jest zazwyczaj opóźnione, coś nie działa, a miało być już na wczoraj. Refleksja i zgłębienie tematu są niezbędne, żeby zrobić dobre szkolenie. Bycie trenerem daje szansę na to, aby taki głębszy rozwój stał się po prostu częścią naszej pracy.

Satysfakcja i odpowiedzialność

Obserwowanie, jak w ciągu kilku dni ludzie, których trener ma pod swoją opieką, zdobywają nowe kwalifikacje, daje dużo satysfakcji. Nie zawsze tak się zdarza, ale jeśli trener trafi na bardzo zaangażowaną grupę, która chce się rozwijać i ma w sobie mnóstwo zapału, to jest to dla niego zastrzyk pozytywnej energii na kolejne tygodnie. To może być nieco zaskakujące, ale satysfakcjonująca jest również odpowiedzialność za wysoki poziom realizowanych zajęć. Trener wie, że uczestnicy, którzy zostaną przeszkoleni, wrócą następnego dnia do swoich projektów. Nadrzędnym celem każdego szkolenia technicznego powinno być wykorzystanie nabytych umiejętności zgodnie ze sztuką inżynierską. Miło jest usłyszeć potem o projektach, które osiągnęły sukces, a jedną z cegiełek, która się na niego złożyła, była Twoja praca. Aby efektywnie wywiązać się z tego obowiązku, sam trener powinien mieć praktyczne doświadczenie w obszarze, z którego prowadzi szkolenia.

obrazek-blog.webp

W pełni kontrolujesz sytuację

Szkolenie jest pewnego rodzaju projektem. Czasy, w których projekty w branży IT realizowane były samodzielnie, to już raczej przeszłość. W branży szkoleniowej jest to jak najbardziej możliwe. Wiele osób lubi być dla siebie żeglarzem, sterem i okrętem, a szkolenia dają tę szansę, by od strony merytorycznej wziąć całkowitą odpowiedzialność za ich treść i przebieg. Drugą zaletą spojrzenia na szkolenie w kontekście projektu jest czas jego trwania. Jest on relatywnie krótki w porównaniu z typowymi przedsięwzięciami w branży, które często trwają miesiące i lata. Po zakończonym projekcie szkoleniowym można przystąpić do realizacji kolejnego, w którym temat jest nieco inny, grupa ma różne oczekiwania lub boryka się z innymi ciekawymi problemami. Istotne jest to, że całkowicie zakończyliśmy jeden projekt, osiągnęliśmy cel i możemy stawiać czoło kolejnym wyzwaniom. Jeśli lubisz pracować samodzielnie i mieć duży wpływ na to, co i jak robisz, to polubisz bycie trenerem. Praca trenera sprawdza się też jako zajęcie dodatkowe, szczególnie dla osób, które pracują w projektach trwających latami. Zrealizowanie od czasu do czasu zadania, które ma swój określony wyraźny koniec, o którym możemy pomyśleć jak o naszym sukcesie, doda nam energii w projekcie, którego końca jeszcze nie widać.

Poznajesz nowych ludzi

Jeśli lubisz poznawać nowe osoby i nie irytuje Cię, że czegoś można jeszcze nie wiedzieć, bo przecież to takie oczywiste, to praca trenera zaspokoi Twoją potrzebę pomocy takim osobom. To nie jedyna zaleta. Nowi ludzie wokół Ciebie to często zupełnie inne spojrzenie na problemy, które mamy do rozwiązania. Czasem się z ich propozycjami zupełnie nie zgadzamy. Wyzwaniem jest wówczas przekonanie kogoś do swoich racji. Ale zdarza się też, że pomysły uczestników są zaskakujące w pozytywnym znaczeniu tego słowa i proponowane przez nich rozwiązania zadań przygotowanych przez trenera potrafią otworzyć mu oczy na dotychczas niezauważalne aspekty omawianych tematów. Nie od dziś wiadomo, że najlepsze rozwiązania rodzą się na pograniczu doświadczeń i wiedzy z różnych dziedzin. Dla trenera każde szkolenie jest okazją, aby znaleźć się na takiej granicy. To, jak później wykorzysta doświadczenia zebrane w ten sposób, zależy już tylko od niego.

Ludzie poznają ciebie

Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy, jakie może usłyszeć trener od uczestników, jest pytanie o to, jakie szkolenia jeszcze prowadzi. Daje to możliwość nie tylko do prowadzenia kolejnych szkoleń dla tej grupy, ale również wzięcia udziału w ich projektach jako konsultant i ekspert w swojej dziedzinie. Jest to okazja do zobaczenia, jak i nad czym pracują różne zespoły, możliwość zmierzenia się z najbardziej istotnymi i nietrywialnymi aspektami ich projektów oraz przy okazji szansa na odwiedzenie wielu ciekawych miejsc. To nie jedyne efekty tego, że ludzie poznają Ciebie. Często też polecają Twoje szkolenie innym zespołom. Tak w sposób całkowicie wiarygodny buduje się Twoja osobista marka jako solidnego trenera i ciekawe propozycje szukają Ciebie, a nie Ty ich. Jeśli czujesz, że takie zajęcie może być dla Ciebie interesujące, a praca z nowymi ludźmi oraz tematami ze świata IT jest tym, co lubisz, to nie pozostaje nic innego, jak spróbować sprawdzić się w nowej, zawodowej roli.

Przeczytaj także

Ikona kalendarza

4 czerwiec

Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR 2024 już za nami

Druga edycja Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR była skierowana do władz i pracowników ponad 45 Bibliotek uczelni wyższych oraz inst...

Ikona kalendarza

16 maj

Wdrożenie systemu Omega-PSIR w Uniwersytecie Medycznym w Warnie

W maju 2023 roku firma Sages miała zaszczyt podpisać umowę na pierwsze zagraniczne wdrożenie systemu Omega-PSIR z Uniwersytetem Medyc...

Ikona kalendarza

23 kwiecień

Chatbot w e-commerce: Jak stworzyć narzędzie, które rozumie klientów?

Odkryj, jak chatboty AI rewolucjonizują e-commerce, wspierając zakupy i komunikację z klientami dzięki zaawansowanym algorytmom i int...