Co to jest Docker i dlaczego warto go używać?

Zespół Sages
Ikona kalendarza
14 lutego 2024

Czym jest Docker?

Docker to platforma, która umożliwia łatwe tworzenie, dystrybucję i zarządzanie aplikacjami w kontenerach. Kontenery to lekkie i przenośne środowiska, które zawierają wszystkie niezbędne elementy do uruchomienia aplikacji, takie jak biblioteki, zależności i konfiguracje. Pozwalają one odizolować naszą aplikację od systemu operacyjnego i innych aplikacji. Dzięki temu aplikacje działają w sposób spójny i niezawodny na dowolnym systemie Linux, Windows lub macOS, niezależnie od jego ustawień i specyfikacji.

Docker pozwala na łatwe zarządzanie cyklem życia aplikacji, od budowania, testowania, wdrażania, aż po aktualizowanie i usuwanie. Docker to nie tylko narzędzie, to rewolucja w sposobie, w jaki deweloperzy, administratorzy i architekci IT tworzą, testują, wdrażają i utrzymują aplikacje. Zanurzając się w korzyściach płynących z tego potężnego narzędzia, możemy dostrzec, jak Docker przyczynia się do transformacji środowiska IT. Poniżej przedstawiamy niektóre kluczowe aspekty jego wpływu:

Zwrot z inwestycji i oszczędność kosztów

Docker znacząco zmniejsza potrzebę posiadania rozbudowanej infrastruktury poprzez umożliwienie uruchamiania wielu kontenerów na jednej maszynie. Zamiast konieczności tworzenia osobnych maszyn wirtualnych dla każdej aplikacji, osiągamy efektywne wykorzystanie zasobów, co przekłada się na oszczędność kosztów. Ponadto łatwość migracji aplikacji pomiędzy środowiskami redukuje koszty utrzymania i aktualizacji oprogramowania.

Standaryzacja i produktywność

Docker gwarantuje spójność między różnymi środowiskami, co eliminuje problemy związane z różnicami w konfiguracjach. Dzięki temu aplikacja działa tak samo na komputerze dewelopera, jak i na serwerze produkcyjnym. Deweloperzy mogą skupić się na kodowaniu, a Docker zajmuje się zarządzaniem zależnościami i konfiguracją systemu, co zwiększa produktywność.

Efektywność CI/CD

Docker doskonale wspiera proces ciągłej integracji i ciągłego dostarczania (CI/CD). Automatyczne budowanie, testowanie i wdrażanie aplikacji stają się bardziej płynne, dzięki szybkiemu tworzeniu i uruchamianiu kontenerów. Zarządzanie wersjami i zależnościami staje się prostsze, co przekłada się na efektywność całego procesu.

Współpraca i innowacja

Docker stawia na łatwość współpracy poprzez udostępnianie kontenerów z aplikacjami za pomocą publicznych lub prywatnych repozytoriów obrazów. To umożliwia płynną wymianę pomiędzy zespołami i organizacjami. Dodatkowo Docker sprzyja innowacjom, umożliwiając eksperymentowanie z różnymi technologiami i rozwiązaniami bez ryzyka uszkodzenia systemu lub utraty danych.

Jak się nauczyć Dockera?

Dokumentacja i szkolenie z Dockera od podstaw

Jeśli już wiesz, co to jest Docker i chcesz nauczyć się, jak wykorzystywać Docker w praktyce, masz do wyboru wiele źródeł wiedzy i praktyki. Możesz skorzystać z oficjalnej dokumentacji Dockera, która zawiera podstawowe informacje, poradniki i przykłady użycia. Możesz także zapisać się na kurs online lub profesjonalnie szkolenie z tej tematyki. My oczywiście polecamy Ci wziąć udział w organizowanym przez nas szkoleniu z Dockera adresowanym do administratorów systemów, pracowników DevOps, architektów IT, a także programistów, którzy chcą poznać metody pracy z wykorzystaniem kontenerów. Nasze szkolenie obejmuje zagadnienia związane z:

  • podstawami Docker i jego architekturą
  • budowaniem i optymalizacją obrazów z aplikacjami
  • łączeniem kontenerów za pomocą sieci i udziałów dyskowych
  • zarządzaniem wieloma połączonymi kontenerami przy użyciu Docker Compose
  • uruchamianiem kontenerów jako usług
  • kwestiami administracyjnymi i bezpieczeństwa
  • uruchamianiem klastra Docker Swarm wraz z aplikacjami
  • zarządzaniem klastrem kontenerów na przykładzie projektu Google Kubernetes

Szkolenie z Dockera trwa dwa dni i jest prowadzone w formie warsztatowej, z dużym naciskiem na praktyczne ćwiczenia. Szkolenie jest dostępne w różnych terminach i lokalizacjach, a także w formie dedykowanej oferty dla firm dostosowanej do potrzeb zespołu.

Praktyka i samodzielne doskonalenie

Oczywiście, najlepszym sposobem na utrwalenie wiedzy i nauczenie się, jak wykorzystywać Dockera jest praktyka. Możesz spróbować uruchomić i skonfigurować różne aplikacje w kontenerach, eksperymentować z różnymi opcjami i parametrami, a także tworzyć własne obrazy i udostępniać je innym. Możesz także skorzystać z gotowych obrazów dostępnych na Docker Hub, które zawierają popularne aplikacje i usługi, takie jak bazy danych, serwery web, systemy CMS i wiele innych. W internecie dostępnych jest wiele artykułów i filmów, które pokazują, jak wykorzystać Dockera do różnych celów i zastosowań. Możesz także dołączyć do społeczności Dockera, która skupia entuzjastów i ekspertów tej technologii. Możesz zadawać pytania, dzielić się doświadczeniami i problemami, a także uczestniczyć w wydarzeniach i warsztatach organizowanych przez społeczność.

Podsumowując, Docker nie tylko ułatwia zarządzanie cyklem życia aplikacji, ale stanowi fundament dla nowoczesnych, zwinnych praktyk w dziedzinie IT. Jego wszechstronność i elastyczność sprawiają, że jest kluczowym narzędziem dla każdego profesjonalisty IT, dążącego do efektywnego, skalowalnego i innowacyjnego tworzenia oprogramowania.

Mamy nadzieję, że te informacje zachęcą Cię do poznania i wykorzystywania Dockera w Twoich projektach. Jeśli interesuje Cię szkolenie Docker w praktyce, zapraszamy do dokonania rezerwacji miejsca na naszej stronie lub kontaktu z nami pod numerem telefonu +48 22 203 56 00 lub adresem e-mail biuro@sages.pl.

Przeczytaj także

Ikona kalendarza

4 czerwiec

Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR 2024 już za nami

Druga edycja Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR była skierowana do władz i pracowników ponad 45 Bibliotek uczelni wyższych oraz inst...

Ikona kalendarza

16 maj

Wdrożenie systemu Omega-PSIR w Uniwersytecie Medycznym w Warnie

W maju 2023 roku firma Sages miała zaszczyt podpisać umowę na pierwsze zagraniczne wdrożenie systemu Omega-PSIR z Uniwersytetem Medyc...

Ikona kalendarza

23 kwiecień

Chatbot w e-commerce: Jak stworzyć narzędzie, które rozumie klientów?

Odkryj, jak chatboty AI rewolucjonizują e-commerce, wspierając zakupy i komunikację z klientami dzięki zaawansowanym algorytmom i int...