Modelowanie procesów biznesowych, przepływu pracy oraz reguł biznesowych na przykładzie Drools i jBPM lub Activiti

Czas trwania szkolenia:5 dni (40h)

Kod kursu:BPMR

Poziom zaawansowania:

Szkolenie na zamówienie

Szkolenie dostosowane do potrzeb Twojego zespołu.
Dostępne wyłącznie na zamówienie

  • Dostosowany program
  • Indywidualna wycena
  • Dowolny termin
Icon with laptop

O szkoleniu Modelowanie procesów biznesowych, przepływu pracy oraz reguł biznesowych na przykładzie Drools i jBPM lub Activiti

W cenie otrzymasz:

  • Materiały szkoleniowe
  • Certyfikat ukończenia szkolenia
  • W przypadku szkolenia w trybie stacjonarnym zapewnimy Ci również lunch oraz sprzęt niezbędny do nauki

Dla kogo?

  • Szkolenie adresowane jest do programistów Java oraz analityków pragnących zapoznać się filozofią tworzenia systemów opartych o procesy i reguły biznesowe z wykorzystaniem technologii Drools i jBPM lub Activiti

Wymagania

  • Szkolenie może być wyprofilowane zarówno dla programistów, jak i analityków
  • Od programistów wymagana jest umiejętność programowania w Java
  • Dla obu grup wskazana jest znajomość platformy Java Enterprise Edition (odpowiednio na poziomie programistycznym i ogólnym)

Zalety

    Cele szkolenia

    • Poznanie podstawowych zasad analizy i modelowania procesów biznesowych
    • Poznanie istniejących notacji i standardów
    • Nabycie umiejętności modelowania procesów z użyciem notacji BPMN2
    • Nabycie umiejętności tworzenia wykonywalnych procesów biznesowych z użyciem technologii jBPM/Activiti
    • Nabycie umiejętności modelowania reguł biznesowych (przy pomocy języka reguł, tabel decyzyjnych, przepływów etc.)
    • Poznanie sposobów integracji rozwiązania jBPM/Activiti i Drools z innymi komponentami aplikacji enterprise
    • Poznanie zagadnienia zarządzania i testowania reguł i procesów

    Program

    Wprowadzenie do modelowania reguł biznesowych

    • Co to jest silnik reguł?
    • Co to jest reguła?

    Przegląd silników reguł

    Silnik JBoss Rules (Drools)

    • Przegląd modułów Drools

    Drools Expert

    • Forward vs. backward chaining
    • Algorytm RETE
    • Typy Java i Deklarowane
    • Język Drools
    • Kolejność wykonywania reguł
    • Agenda
    • Konflikty

    Narzędzia do modelowania reguł

    Modelowanie reguł przy pomocy

    • Języka eksperckiego (Domain Specific Language)
    • Reguł dynamicznych
    • Arkuszy XLS/tabel decyzyjnych
    • Plików XML
    • Przepływu reguł

    Uruchamianie reguł przy pomocy

    • Drools API
    • JSR94 API

    Przechowywanie i zarządzanie regułami

    • Cele
    • Przechowywanie w pliku
    • Zagadnienia wersjonowania i wprowadzania zmian
    • Własny system zarządzania: Przechowywanie w bazie danych/JCR
    • System zarządzania reguł z JBoss (Guvnor)

    Testowanie reguł biznesowych

    • Przy pomocy JUnit
    • Przy pomocy Fit for Rules

    Zagadnienia wydajności

    Complex Event Processing na przykładzie Drools Fusion

    • Idea CEP
    • Zdarzenia a Fakty - podobieństwa i różnice
    • Rodzaje zegarów
    • Rodzaje przetwarzania
    • Wnioskowanie w oparciu o czas

    Zagadnienia deploymentu i integracji

    • Omówienie schematów integracji
    • JPA/Hibernate jako repozytorium faktów
    • Integracja z silnikiem procesów biznesowych JBoss jBPM
    • Wystawienie funkcjonalności reguł poprzez serwer REST
    • Integracja z aplikacją Java Enterprise Edition
    • Integracja z SEAM Framework
    • Integracja ze Spring Framework
    • Integracja z Camel (na życzenie)*Moduł jBPM/Activiti*

    Wprowadzenie do modelowania i uruchamiania procesów biznesowych

    • Koncepcja BPM
    • Role w tworzeniu i zarządzaniu procesami
    • Odkrywanie procesów biznesowych
    • Analiza i projektowanie procesów biznesowych (as is/to be)
    • systemy IT oparte o uruchamialne procesy
    • Cykl życia procesu biznesowego
    • Proces w obliczu zmian

    Przegląd silników BPM

    Przegląd standardów związanych z silnikami workflow, reguł i architekturą usługową i określenie ich wzajemnych relacji

    • BPMN2
    • XPDL
    • jPDL
    • BPEL

    Modelowanie procesów biznesowych w notacji BPMN2

    • Podstawowe informacje
    • Składowe modelu BPMN
    • Podstawowe składowe procesu w BPMN
    • Aktywności - hierarchia i wspólne cechy
    • Zadania
    • Dane i komunikaty w procesie
    • Bramy
    • Podprocesy
    • Zdarzenia
    • Procesy a sytuacje wyjątkowe
    • Role i odpowiedzialność
    • Modelowanie złożonych przypadków - workflow patterns

    Tworzenie wykonywalnych procesów biznesowych w BPMN2

    Uruchamianie procesów BPMN2 w silniku jBPM/Activiti

    • Instalacja i konfiguracja silnika
    • API
    • Dane
    • Bramy
    • Obsługa zadań
    • Zadania użytkownika
    • Zadania profilowane
    • Procesy a reguły biznesowe
    • Zdarzenia
    • Obsługa sytuacji wyjątkowych

    Zarządzanie procesami

    • jBPM Guvnor/Cycle
    • Zagadnienia wersjonowania

    Konsola procesów jBPM Console/Activiti Explorer

    • Możliwości i ograniczenia
    • Instalacja i konfiguracja
    • Formularze
    • Historia
    • REST API
    • Inne serwisy udostępniane przez silnik

    Monitorowanie procesów: jBPM BAM/Activiti Probe

    Testowanie procesów

    • Silnik BPM a trwałość (hibernate/JPA)
    • Wystawienie funkcjonalności BPM jako usługi Webservice REST
    • Architektura aplikacji opartych na BPM
    • Integracje

    Podobne szkolenia