Modelowanie procesów biznesowych, przepływu pracy i wdrażanie aplikacji w oparciu o JBoss jBPM lub Activiti

Czas trwania szkolenia:3 dni (24h)

Kod kursu:JBPM

Poziom zaawansowania:

Szkolenie na zamówienie

Szkolenie dostosowane do potrzeb Twojego zespołu.
Dostępne wyłącznie na zamówienie

  • Dostosowany program
  • Indywidualna wycena
  • Dowolny termin
Icon with laptop

O szkoleniu Modelowanie procesów biznesowych, przepływu pracy i wdrażanie aplikacji w oparciu o JBoss jBPM lub Activiti

W cenie otrzymasz:

  • Materiały szkoleniowe
  • Certyfikat ukończenia szkolenia
  • W przypadku szkolenia w trybie stacjonarnym zapewnimy Ci również lunch oraz sprzęt niezbędny do nauki

Dla kogo?

  • Szkolenie adresowane jest do programistów Java oraz analityków pragnących zapoznać się filozofią tworzenia systemów opartych o procesy biznesowe z wykorzystaniem technologii jBPM lub Activiti

Wymagania

  • Szkolenie może być wyprofilowane zarówno dla programistów, jak i analityków
  • Od programistów wymagana jest umiejętność programowania w Java. Dla obu grup wskazana jest znajomość platformy Java Enterprise Edition (odpowiednio na poziomie programistycznym i ogólnym)

Zalety

  • Kameralne grupy - szkolenia technologiczne prowadzimy w grupach liczących do 8 osób. Pozwala to na indywidualne podejście oraz aktywizację każdego uczestnika
  • Praktyka przed teorią - wszystkie szkolenia technologiczne prowadzone są w formie warsztatowej. Konieczna teoria jest wyjaśniana na przykładzie praktycznych zadań
  • Konkretne umiejętności - w ramach każdego szkolenia rozwijamy praktyczne umiejętności związane z daną technologią i tematyką
  • Nauka z praktykami - wszyscy trenerzy na co dzień pracują w projektach, gwarantuje to dostęp do eksperckiej wiedzy i praktycznego know-how

Cele szkolenia

  • Poznanie podstawowych zasad analizy i modelowania procesów biznesowych
  • Poznanie istniejących notacji i standardów
  • Nabycie umiejętności modelowania procesów z użyciem notacji BPMN2
  • Nabycie umiejętności tworzenia wykonywalnych procesów biznesowych z użyciem technologii jBPM/Activiti
  • Poznanie sposobów integracji rozwiązania jBPM/Activiti z innymi komponentami aplikacji enterprise
  • Poznanie zagadnienia zarządzania procesami

Program

Wprowadzenie do modelowania i uruchamiania procesów biznesowych

  • Koncepcja BPM
  • Role w tworzeniu i zarządzaniu procesami
  • Odkrywanie procesów biznesowych
  • Analiza i projektowanie procesów biznesowych (as is/to be)
  • Systemy IT oparte o uruchamialne procesy
  • Cykl życia procesu biznesowego
  • Proces w obliczu zmian

Przegląd silników BPM

Przegląd standardów związanych z silnikami workflow, reguł i architekturą usługową i określenie ich wzajemnych relacji

  • BPMN2
  • XPDL
  • jPDL
  • BPEL

Modelowanie procesów biznesowych w notacji BPMN2

  • Podstawowe informacje
  • Składowe modelu BPMN
  • Podstawowe składowe procesu w BPMN
  • Aktywności - hierarchia i wspólne cechy
  • Zadania
  • Dane i komunikaty w procesie
  • Bramy
  • Podprocesy
  • Zdarzenia
  • Procesy a sytuacje wyjątkowe
  • Role i odpowiedzialność
  • Modelowanie złożonych przypadków - workflow patterns

Tworzenie wykonywalnych procesów biznesowych w BPMN2

Uruchamianie procesów BPMN2 w silniku jBPM 5.x/Activiti

  • Instalacja i konfiguracja silnika
  • API
  • Dane
  • Bramy
  • Obsługa zadań
  • Zadania użytkownika
  • Zadania profilowane
  • Procesy a reguły biznesowe
  • Zdarzenia
  • Obsługa sytuacji wyjątkowych

Zarządzanie procesami

  • jBPM Guvnor/Cycle
  • Zagadnienia wersjonowania

Konsola procesów jBPM Console/Activiti Explorer

  • Możliwości i ograniczenia
  • Instalacja i konfiguracja
  • Formularze
  • Historia
  • REST API
  • Inne serwisy udostępniane przez silnik

Monitorowanie procesów: jBPM BAM/Activiti Probe

Testowanie procesów

Zagadnienia deploymentu i integracji

  • Silnik BPM a trwałość (hibernate/JPA)
  • Wystawienie funkcjonalności BPM jako usługi WebService REST
  • Architektura aplikacji opartych na BPM
  • Integracja z aplikacją Java Enterprise Edition
  • Integracje

Podobne szkolenia