Mobile Dev Challenge - podejmij wyzwanie Android!
Author
Karolina Zadroga
Content Marketing Specialist
blog_date_icon
17 czerwca

Programowanie aplikacji mobilnych to coś, czego chcesz się nauczyć, ale do tej pory brakowało Ci fajnych, bezpłatnych materiałów, które ułatwiłyby Ci to zadanie? Nie miałeś motywacji do nauki Androida, brakowało Ci chęci, ciągle odkładałeś to na później? <!--more-->

Uwaga! To jest ten moment, kiedy Twoja przygoda z pisaniem aplikacji mobilnych na Androida ma szansę się rozpocząć. Dzięki naszemu wyzwaniu Mobile Dev Challange masz okazję sprawdzić, czy ten temat Ci się podoba, czy chcesz dalej zgłębiać androidowe zagadnienia, by w rezultacie zostać Android Developerem. A jeśli nie chcesz programować aplikacji mobilnych zawodowo, to rezultatem niech będzie po prostu rozwój osobisty, którego nigdy za wiele.

Jeśli po zakończonym wyzwaniu będziesz chciał więcej, wpadnij na stronę naszych kursów e-learningowych. Znajdziesz tam kurs Programowanie na platformie Android, którego autorem jest Łukasz Andrzejewski. Właśnie trwa przedsprzedaż tego kursu, więc możesz kupić go aż o 400 zł mniej.

Wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem wyzwania Mobile Dev Challange.

 • Całe wyzwanie jest w 100% darmowe! Swojego e-maila też nie musisz nam sprzedawać. Powstało po co, żebyś mógł sprawdzić, czy Android to coś dla Ciebie.
 • Wyzwanie składa się z 4 praktycznych lekcji video o zróżnicowanym poziomie. Startuje od Hello World, ale później mocno przyspiesza. Pamiętaj jednak, że wyzwanie jest tylko wprowadzeniem do Androida, nie zaś kompleksowym kursem z tego tematu.
 • Autorem lekcji jest Łukasz Andrzejewski (ten sam, o którym pisaliśmy już wyżej w kontekście kursu Android).

Czego się nauczysz z lekcji?

Nauczysz się między innymi jak stworzyć listę z niestandardowymi wierszami, tworzyć złożone widoki czy komunikować się z zewnętrznym API przez sieć. Rezultatem Twojej nauki będzie aplikacja wyświetlająca aktualne newsy.

Brzmi dobrze? Czas zacząć przygodę z Androidem!

Lekcja 1 - Hello World

To jest rozgrzewka. Na pewno wiesz, że rozgrzewka to bardzo ważny element każdego treningu. Ta zasada dotyczy także tego wyzwania. Dowiesz się, w jaki sposób stworzyć pierwszy projekt, poznasz podstawy użycia IDE oraz emulatora oraz zbudujesz swoją pierwszą aplikację typu Hello World - witająca użytkownika po imieniu.

<iframe src="https://player.vimeo.com/video/545931823?title=0&byline=0&portrait=0" width="640" height="360" frameborder="0" allow="autoplay; fullscreen; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe> <p><a href="https://vimeo.com/545931823">001-Android-Hello-World</a> from <a href="https://vimeo.com/user111761438">Łukasz Andrzejewski</a> on <a href="https://vimeo.com">Vimeo</a>.</p>

Lekcja 2 - Wykorzystanie RecyclerView do wyświetlenia przewijanej listy

Znasz już podstawy, więc poprzeczka idzie nieco wyżej. Jeśli podczas pierwszej lekcji się nudziłeś, teraz raczej Ci to nie grozi.

Podczas drugiej lekcji utworzysz nieco trudniejszy projekt, w którym odczytasz informacje z zewnętrznego serwisu. Serwis ten będzie dostarczał newsy dla danej kategorii i wyświetlał je w postaci w zwykłej, scrollowanej listy. Taka lista to bardzo popularny element aplikacji, który świetnie się sprawdza przy korzystaniu z urządzeń mobilnych.

<iframe src="https://player.vimeo.com/video/549889518?title=0&byline=0&portrait=0" width="640" height="360" frameborder="0" allow="autoplay; fullscreen; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe> <p><a href="https://vimeo.com/549889518">002-Android-RecyclerView</a> from <a href="https://vimeo.com/user111761438">Łukasz Andrzejewski</a> on <a href="https://vimeo.com">Vimeo</a>.</p>

Lekcja 3 - Tworzenie niestandardowych wierszy RecyclerView

Jesteś z nami? Nie odpadłeś po dwóch pierwszych lekcjach? Mamy nadzieję, że motywacja nadal jest, bo lekcja trzecia czeka poniżej.

Czas na wprowadzanie zmian w wierszach. Podczas tej lekcji zmodyfikujesz treść wierszy wyświetlanych na poziomie RecyclerView, tak żeby były one dużo bardziej atrakcyjne. Pobierane przez Ciebie newsy będą zawierały m.in. tytuł, autora, datę i właśnie te informacje wykorzystasz do wyświetlenia ich użytkownikowi Twojej aplikacji.

<iframe src="https://player.vimeo.com/video/553768229?title=0&byline=0&portrait=0" width="640" height="360" frameborder="0" allow="autoplay; fullscreen; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe> <p><a href="https://vimeo.com/553768229">003-Android-RecyclerView-custom-row</a> from <a href="https://vimeo.com/user111761438">Łukasz Andrzejewski</a> on <a href="https://vimeo.com">Vimeo</a>.</p>

Lekcja 4 - Komunikacja po sieci

Wisienka na torcie, czyli komunikacja z backendem. Twoja ciężka praca nareszcie się opłaciła - Twoja aplikacja jest gotowa na ostatni etap.

Podczas ostatniej już lekcji, przygotujesz swoją aplikację do komunikacji z serwerem, dzięki czemu będzie ona pobierała i wyświetlała newsy. Ta lekcja to także przypomnienie tego, co zrobiłeś podczas lekcji poprzednich i podsumowanie wyzwania.

<iframe src="https://player.vimeo.com/video/562430667?title=0&byline=0&portrait=0" width="640" height="360" frameborder="0" allow="autoplay; fullscreen; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe> <p><a href="https://vimeo.com/562430667">004-Android-Networking</a> from <a href="https://vimeo.com/user111761438">Łukasz Andrzejewski</a> on <a href="https://vimeo.com">Vimeo</a>.</p>

Wszystkie lekcje za Tobą? Dobra robota!

Jeśli nie chcesz jeszcze kończyć swojej przygody z Androidem, rzuć okiem na kurs Łukasza Andrzejewskiego.

Obecnie trwa przedsprzedaż kursu, a to znaczy, że możesz go kupić aż o 400 zł taniej.

Co da Ci kurs?

 • Nauczysz się wykorzystywać popularne narzędzia developerskie jak Android Studio, Gradle.
 • Zdobędziesz umiejętności niezbędne do budowania natywnych aplikacji mobilnych.
 • Będziesz tworzyć czysty kod i architekturę, świadomie stosować wzorce projektowe.
 • Poznasz najważniejsze elementy API oraz nauczysz się jak integrować aplikacje mobilne z backendem.

Co wchodzi w skład kursu?

 • ponad 20h nagrań wideo,
 • oficjalne otwarcie z autorem kursu,
 • dostęp do zamkniętej grupy dyskusyjnej (będziesz mógł na bieżąco omówić * swój przypadek czy problem),
 • dostęp do kodu źródłowego.

Więcej o kursie możesz przeczytać na tej stronie.

Przeczytaj także